Şentepe Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ortodonti diş ve çene bozukluklarının önlenmesi, teşhis ve tedavisi kapsayan alandır.

Çapraşık dişler kişileri rahatsız eden görünümleri, konuşma bozukluğu, ısırma-çiğneme güçlüğü gibi sıkıntılar dışında diş sağlığı açısından da önemli riskler barındırır. Çünkü bu tür diş yapısına sahip kişiler dişlerine ne kadar iyi bakarsa baksın, fırçalarken tam olarak temizleyemediği için çürük ve diş eti gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilir. Dolayısıyla estetik kaygıların yanı sıra, ağız hijyeni ve potansiyel ağız ve diş hastalıklarını önlemek bakımından ortodonti tedavileri önemlidir.
Geçmişte bu tür tedaviler sadece çocuk ve ergenlerde uygulanabilirken günümüzde yetişkinlere yönelik tedavi yöntemleri de vardır. Ama çapraşık dişlerin erken yaşta teşhis ve tedavisi çok daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu nedenle çapraşık dişlenme belirtisi gösteren 6-7 yaşındaki çocukların mutlaka bir ortodontiste kontrol ettirilmesi gerekir.
Ortodonti tedavileri önemli ve uzun bir süreçte tamamlanabilen tedaviler olduğundan hekim-hasta iletişimi önem kazanır. Ortodonti tedavisi genel olarak ortalama 1,5-2 yıl sürer. Diş teli tedavisi süresi boyunca, hastanın 4 ila 6 hafta gibi periyotlarda hekim kontrolüne gitmesi gerekir. Bu nedenle çocuk ve/veya yetişkin hastaların doktorunu sevmesi, pozitif ilişki içinde olması önemlidir.

Ortodontik Tedavi Yöntemleri

Diş Teli

Diş telleri, çeşitli sebeplerle meydana gelen dişlerin dizilim bozukluğunu ortadan kaldırmak için dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve bunların içinden geçen tel ile dişlere kuvvet verilerek hareket etmesi sağlanan aparatlara denir. Braketlerin metal, altın ve porselen olmak üzere üç çeşidi vardır. Porselen olanlar daha estetik olup yetişkin bireyler için daha uygun kabul edilir. Altın diş telleri ise alerji yapmaması ve kolay çıkarılması bakımından avantajlı olmakla birlikte fiyatları diğerlerine göre daha yüksek olan diş telleridir.

Invisalign

Patentli bir çalışma olan invisalign sisteminde, neredeyse görünmeyen şeffaf, istenildiğinde çıkartılabilen seri halinde “aligner” adı verilen düzleştiriciler kullanılır. Bu düzleştiriciler hastaya özel üretilir ve seri halinde üretildiği için 2 haftada bir sıradaki düzleştirici ile değiştirilir. Her düzleştirici değiştirildiğinde dişler yavaş yavaş hareket eder ve tedavi bitiminde istenilen görüntüye ulaşılır. Ortalama tedavi süresi yaklaşık 1- 1,5 yıl olmakla birlikte kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Invisalign’ın avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Kullanımı basit ve rahattır.
  • Şeffaf olduğu çok dikkatli bakılmadıkça görünmez ve metal diş tellerine oranla estetik bir görünümü vardır.
  • İstenildiği zaman çıkarılabilir, bu nedenle dişler rahatça fırçalanabilir.
  • Ağız içinde irritasyona (tahrişe) sebep olmaz.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti, braketlerin ve ark tellerinin dişlerin ön yüzeyleri yerine iç yüzeylerine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen ortodontik tedavilerdir. Lingual ortodontinin hasta için en önemli avantajı; braketlerin dişlerin iç yüzeylerine yerleştirilmesi ve bu sayede dışarıdan fark edilmemesidir.